Csakra
Mi a Csakra?
A csakra szanszkrit szó, jelentése: „kerék”. Ez a megnevezés a tisztánlátóktól ered, akik már az ősidőkben képesek voltak az emberi aurát és csakráit mindenféle segédeszköz nélkül is látni. A csakra forog, miáltal úgy néz ki, mint egy mozgó kerék. Olyan, mint amikor egy vízzel teli kádban a vizet egy bottal erősen felkeverjük. A víz örvényt képez, amely valóban hasonlít egy kerékhez, vagy egy örvénylő csatornához. Ezen a csatornán át jut a testünk kozmikus energiához. A csakra az óramutató járásával megegyező irányba forog, amikor a környezetből energiát vesz fel, és ellenkező irányba, ha energiát ad le. Ezek a forgásirányok minden élőlénynél, férfiaknál, nőknél, időseknél és gyermekeknél, és állatoknál azonosak.
A csakra a fizikai test megfelelő testrészének idegeivel áll közvetlen kapcsolatban. Az idegrendszeren keresztül látja el energiával és ez által információkkal a szerveket, végtagokat és a sejteket. Ha a test egy területén – például egy szerv aktivitása által – energiatöbblet keletkezik, akkor a megfelelő csakra a környezetbe vezeti el a fölösleges energiát.
Ha a táplálékláncon át valamilyen okból megszűnik a test energiaellátása, az ember képes bizonyos ideig a csakrákon keresztüli energiaellátás segítségével is élni.
A keleti misztikus hagyományok szerint minden embernek 7 fő csakrája van, vagyis energiaközpontja, amelyek kerekekhez hasonlóan forognak, és lehetővé teszik a tiszta életerő felszívódását: gyökér-csakra, szakrális-csakra, köldök-csakra, szív-csakra, torok-csakra, homlok-csakra, korona-csakra.
A csakrákat a szusumná nevű, legfontosabb energiacsatorna köti össze, amely a gerincoszlop belsejében, a fej irányában felfelé halad, és a fejtetőn végződik. E hét csakra rejti magában a felébredt tudatosság, vagyis a spirituális felszabadulás elérésének titkát. Minden egyes csakra egy meghatározott energiafrekvenciával rendelkezik, és a fizikai testben található szervekkel tart kapcsolatot, amelyek a kapcsolódó csakra frekvenciáján rezegnek. Ezek a szervek elnyelik, átszűrik, mintegy finomítják ezt az energiát, majd egy adott minőségként kisugározzák azt magukból. Az egyén tudatosságától függően a kisugárzott minőség összhangban van az adott személy legmagasabb potenciáljával, vagy olyan energiákkal, amelyeket az élet alkímiájában még meg kell tisztítani. Ha egy szerv a kifinomult potenciáljával rezeg, a vele kapcsolatot tartó csakra harmonikus lesz. Valamely csakra pangása mindig a hiányos élettapasztalatokkal függ össze. A kifejezés, megnyilvánulás ilyen vagy olyan módon megreked, és ez az energiaáramláson belül blokkhoz, gáthoz vezet.
Gyökér-csakra (alap-csakra)
Szanszkrit neve Muladhara, melynek jelentése támasz, gyökér. Ez az egész rendszer alapja, az építőkő, melyen minden további csakra nyugszik. Ez köt össze minket az anyagi világgal. A kozmikus energiákat átviszi a testi-földi síkra, mialatt a föld energiája ezen keresztül áramlik energiarendszerünkbe. Ezért a gyökércsakra a föld elemeihez van hozzárendelve, színe a tűzpiros, az energia és az aktivítás, bolygónk legbelső magjának a színe. Ez a csakra szilárd talajt ad lábunk alá, melyre felépíthetjük életünket, ugyanakkor gondoskodik az alkotó tevékenységünkhöz szükséges energiákról. Az egzisztencia felépítése, az anyagi biztonság, a családalapítás mind-mind az első csakra hatáskörébe tartozik.
Muladhara
Elhelyezkedése: gát, a gerinc alsó része Szimbóluma: négyszirmú lótuszvirág Hozzárendelt testrész: minden ami szilárd, és tömör; a gerincoszlop, a csontok, fogak, köröm, valamint a végbélnyílás, vastagbél, végbél, prosztata, a vér és a sejtfelépítés, nyirokkeringés,kiválasztó-rendszer Hozzárendelt mirigy: mellékvesék
A hozzárendelt elem a Föld, így ez a csakra a sűrű anyag otthona. Fizikai testünk első, és talán legfontosabb kapaszkodója, hiszen az anyagi-, testi tudat, a Föld-horgony, az Ősbizalom, a Biztonság, a Túlélés, a Pénz, az Otthon, a munkánkkal megteremthető létbiztonság tartozik ide. Itt fészkelnek ősi, a tudatalattinkban meghúzódó félelmeink, szorongásaink, amiknek talán még nevet sem tudunk adni. A Gyökér-csakrához rendelhető életkor: 0-7 évig tart és az anyagvilággal való kapcsolatunkról szól, vagyis az alapvető létbiztonságról, az ősbizalomról, otthonunkról, édesanyánkról. Az ebben az életszakaszban minket ért érzelmi, fizikai és mentális hatások az alábbi tulajdonságokat hívják életre, erősítik meg bennünk:Érzelmi jelentés tartalma a düh, a harag, a különféle flusztrációk, az elutasítottság, a „valakinek vagy valaminek nem vagyok elég jó” érzés, a bujaság, a szenvedély, de a bátorság, az agresszió, az áldozatkészség, a birtokló szeretet is ide sorolható, de jelentései az agresszió, bőség, tűz, harag, neheztelés, erőszak, zavar, bátorság, merészség, következetlenség is.
Mentális szinten a ritmusosság, a periodicitás, a dominancia készség, a versenyszellem, a magabiztosság, az alázat, a materializmus és az extravertáltság tartozik a Gyökér-csakra tulajdonságaihoz. Spirituálisan a láng és a felébredés, míg pszichológiai megfelelője a kolerikus, vagyis a forróvérű lesz. A merészségben, az alkotóerőben, a lelkesedésben, a mértéktelenségben, a szenvedélyekben, a féltékenységben, a birtoklásban szintén megnyilvánul. A tantrikus tanítások szerint itt, pontosabban a kunda mula -ban alszik a Kundalini kígyó három és félszer összetekeredve, saját farkába harapva, várva arra, hogy felébredhessen és a Szusumná-ban csakráról csakrára felfelé haladva elérje végcélját, Korona-csakránkat. Spirituális síkon a tisztítótűz, a Szent lélek tüze, tárgyilagosság, feltöltődés, áldozat, misztikus erő, a főnixmadár, az átlényegülés és a szellemi öntudatra ébredés kapcsolódnak ehhez a területhez. Elsődleges képzettársítások az energia, az alapok, a túlélés, az élet anyagi oldala. Szimbolikus jelentése a vér, az élet, energia, akaraterő, túláradó életkedv, bőség, érettség, újjászületés, véráldozat, veszély, gyors segítség. Hétköznapi felfogásban a hatalom, a kifelé fordulás, a túlélés, a felsőbbrendűség, a pénz, az anyagi javak, az áldozat, mélyreható változások, stressz, káosz sorolhatóak ide. A Gyökér-csakrában megbúvó blokkok oldását az alábbiak segítik: A színterápia az izzó vörös színt alkalmazza, - mivel uralkodó bolygója a Mars -, és a többi szelíd gyógymód a következőkkel erősíti meg gyógyító erejét: A hangok közül a „C”, a szolmizációs skálán a „Do” hang kapcsolódik ide. Szimbóluma a négyszirmú lótuszvirág, melynek szirmai négy fontos idegdúcot jelenítenek meg. Drágaköve az achát, a vérkő, a jáspis, a gránát, a hematit, az ónix, a vörös korall és a rubin. A hozzá rendelhető fém az ólom, az elemek közül pedig a kalcium tartozik ide. Illata a citrus és a szegfűszeg, míg az aromaterápiában a cédrus, a lótusz és a szegfűszegolaj segítheti működését harmonizálni. A Bach-virágterápiában alkalmazott növények közül a tárnics, a gyertyán és a vadzab ennek a területnek a gyógyítói. A gyógynövényei pedig a feketeszeder, a boglárka, a gyíkfű, a csipkerózsa, a közönséges ebnyelvfű, a hullócsillag, a trillium-félék és az ibolya. Ételei a sok energiát sugalló, a magas C-, E-, K-vitamin, Béta-karotin tartalommal rendelkező élelmiszerek, az antioxidáns* hatással bírók, a vörös húsok és a vasban és magnéziumban gazdagok.
Szakrális-csakra (szex-csakra, hasi-csakra)
Szanszkrit neve Svadisthana, jelentése édes íz, édeset ízlelni. A második csakra az ősi, soha ki nem haló érzelmek, a szexuális energiák, az alkotó erők, az érzékelés, öröm és a mozgás központja, melynek színe a narancssárga. A föld elemtől a vízhez léptünk, a szilárd folyákonnyá válik, a mozdulatlanság mozgássá alakul. Természeti eleme a víz, amelyből minden élőlény származik, és ami az asztrológiában az érzelmek területének felel meg. A második csakrán át lépünk kapcsolatba a természet egészét átszövő megtermékenyítő és befogadó energiákkal. Az emberekhez való viszonyunkat - főként a másik nemmel való kapcsolatunkat - nagymértékben a második csakra működése befolyásolja.
Svadisthana
Elhelyezkedése: az alhasban, a köldök és nemi szervek közöttSzimbóluma: hatszirmú lótuszvirág Hozzárendelt testrész: a has területe, nagyjából a köldök alatti régió, a medence, a vese, hólyag, mindennemű testfolyadék, mint a vér, a nyirok, az emésztőnedvek, a sperma. Ide tartozik az ágyéki idegfonat, a nemi mirigyek: prosztata, petefészek, here. Így feladata a férfi és női nemi jelleg kialakítása, a női menstruációs ciklus szabályozása, a szaporodás, beépítés. Érzékszerve a nyelv, funkciója tehát az ízlelés.
Hozzárendel mirigy: ivarmirigyek, petefészkek, herék, prosztata
Az elemek közül a víz elem kapcsolható hozzá, és így érzelmi testünk. A második csakránkhoz tartozó éltkor 8-14 éves kor közé tehető. Ekkor történik a lényeg újraalkotása, melyet az eredendő érzelmek indítanak el, mint a vágyak, az élvezet, az étvágy, az ébredő szexuális erő és alkotó energiáink. Elődleges képzettársítások a függőség és függetlenség, a trauma, az elragadtatás, az önelemzés.
Köldök-csakra (napfonat-csakra, solar-plexus)
Szanszkrit neve Manpiura, jelentése fénylő drágakő. A solar-plexus számunkra a Nap, az erőközpont, hozzárendelt eleme a tűz. Rajta keresztül jut el hozzánk a Napból áradó energia, amely többek között táplálja éteri testünket, s ezáltal fizikai testünknek is életerőt kölcsönöz. Jelképezi cselekedeteinket, akaraterőnket, vitalitásunkat, színe a sárga, aranysárga. Harmadik csakránkon át aktív kapcsolatba kerülünk a világ dolgaival és embertársainkkal, és érzelmi energiákat sugárzunk ki a külvilág felé. Ez az energiaközpont befolyásolja az emberi kapcsolatainkat, a mások iránt érzett szimpátiánkat vagy ellenszenvünket, s azt a képességünket, hogy tartós érzelmi viszonyba kerüljünk velük.
Manipura
Elhelyezkedése: szegycsont alatt kezdődik, és a köldökig tart Szimbóluma: tízszirmú lótuszvirág Hozzárendelt testrész: derék, hasüreg, emésztési rendszer, gyomor, máj, lép, epehólyag, vegetatív idegrendszer,hasnyálmirigy,izmok, Hozzárendelt mirigy: hasnyálmirigy
Szív-csakra
Szanszkrit neve Anahata, jelentése érintetlen. A szív-csakra a csakrarendszre középpontját jelképezi. Itt találkozik a három alsó fizikai-érzelmi központ, a három felső szellemi-spirituális központtal. A negyedik csakra a levegőnek, mint természeti elemnek van alárendelve. A szívcsakra feladata a szeretet vezette egyesülés elősegítése. Színe zöld, rózsaszín és néha aranszínű. Gyakran a "lélek kapujának" is nevezik, mivel a mély és intenzív szeretetnek a központja. Ezenkívül ennek a csakrának a segítségével kapcsolatba léphetünk lelkünk univerzális részével, s magunkba engedhetjük az isteni szikrát. A szívcsakra esetén a szeretetet nem kívülről jövő ingerek váltják ki, hanem magában a létezésben tapasztaljuk azt meg.
Anahata
Elhelyezkedése: szív magasságában, a mellkas közepén Szimbóluma: tizenkét szirmú lótuszvirág Hozzárendelt testrész: szív, a gerinc nyak és derék közötti része, a mellkas és mellüreg, a tüdő alsó tájéka, a vér és a vérkeringési rendszer, a bőr Hozzárendelt mirigy: csecsemőmirigyTorok-csakra (nyak-csakra)
Szanszkrit neve Visuddha, melynek jelentése megtisztulás. A torok-csakrában található az emberi kifejezőképesség, a kommunikáció és az inspiráció központja, színe a világoskék, ezüstöskék, zöldeskék. Ez a csakra hídként szerepel gondolataink és érzéseink között, impulzusaink és a rájuk adott válaszok között, ezenkívül egyidejűleg a külvilág felé közvetíti az összes csakra tartalmát. A torokcsakrán keresztül fejezzük ki mindazt, ami bennünk van. Hozzárendelt természeti elem az éter, melyet Akasa vagy szellem néven is ismernek. Ez olyan tér, melyben a sűrű elemek kifejtik hatásukat. A szakrális csakrában meglévő kreativitás a torokcsakrában lép kapcsolatba a többi csakra energiájával, s az éter formáló ereje meghatározott alakot kölcsönöz neki, amelyben azután a külvilágban is megjelenik. Ezen a csakrán keresztül halljuk meg a teremtett világ rejtett hangjait, és a saját, igazi belső hangunkat is.
Visuddha
Elhelyezkedése: váll és nyak magasságában Szimbóluma: tizenhat szirmú lótuszvirág Hozzárendelt testrész: nyak, tarkó, állkapocs, fülek, hangképző szervek, légcső, hörgők, tüdők felső tájéka, nyelőcsőHozzárendelt mirigy: pajzsmirigy, mellékpajzsmirigyHomlok-csakra (harmadikszem-csakra)
Szanszkrit neve Ajna/Adzsna, jelentése észlelni, irányítani. A hatodik csakra segítségével a létet tudatosan érzékeljük. Ez a felsőbbrendű szellemi erők, az intellektus, a tisztánlátás, az emlékezőtehetség és az akarat székhelye, a test szintjén pedig a központi idegrendszer irányító centruma. Színe az indigókék, néha sárga és ibolyakék árnyalata. A harmadikszem a fizikai világon túlra lát, mintha egy szöveg sorai között olvasna mélyebb értelmet keresve. Ez a csakra már nem a testben, hanem a fejben található, ezért sokkal szellemibb, mint a megelőzőek. Hozzátársított elem a fény, mely érzékszerveinkbe jutva információkat szolgáltat a külvilágról. A homlok-csakra segítségével bepillanthatunk a teremtés összes, a fizikai realitás mögött található tartományába. Ezek az ismeretek intuíció formájában jutnak el hozzánk, a tisztánlátáson, és érzékfeletti észlelésen keresztül.
Ajna
Elhelyezkedése: szemöldök fölött, a homlok közepén Szimbóluma: kilencvenhat szirmú lótuszvirág Hozzárendelt testrész: arc, szem, fül, orr, melléküregek, kisagy, központi idegrendszer Hozzárendelt mirigy: hipofízis (agyalapi mirigy)
Korona-csakra (fejtető-csakra)
Szanszkrit neve Sahasrara, jelentése ezerszeres. A korona-csakra a megvilágosodás székhelye. Rajta keresztül állunk összeköttetésben a tulajdonság nélküli és alakot nem öltött isteni lénnyel. A korona-csakra eleme a gondolat, általa sikerül tökéletesen megértenünk azt, amit korábban értelmileg, majd később intutív módon fogtunk fel. Uralkodó színe az ibolyakék, de a fehérig minden színben megjelenhet. A Sahasrara-ban távolabb jutunk az anyagi világtól, és ezzel együtt a tér és idő korlátaitól. Ez a hely az igazi otthonunk. Innen indul nagy utazásunk az életbe, és fejlődésünk végén ugyanerre a helyre jutunk vissza. Itt élünk, és itt éljük meg önmagunkban Istent, itt egyesülünk az isteni eredettel, amelytől származunk. Saját energiamezőnk beleolvad az univerzális energiamezőbe.
Sahasrara
Az egyetemleges élet-energia a gyökércsakrából kiindulva halad a koronacsakra irányába, mintegy összefüggő láncra fűzve azokat. Mivel mindegyik csakra az ővele szomszédos csakrákon felül a test több pontjával – szervével – is kapcsolatban van, ez a kapcsolat alkotja a „működő egész”-et. Belátható, hogy ezek bármelyikének nem megfelelő működése – az elszenvedett energiahiány vagy többlet miatt –, felboríthatja az élet egyensúlyát, azaz betegségeket okozhat. Ha a csakra normálisan működik (vagyis az óramutató járásával megegyező irányba forog), akkor a csakra nyitott, így fel tudja venni a környezetből az energiát. A hét fő csakrákon kívül mellékcsakráink is vannak. Azok a csakrák, amelyek test alsóbb részében helyezkednek el, lassabban örvénylenek, mint amelyek a felsőtestben és a fejben találhatók. Az alsó három csakra a materiális világ ügyeivel kapcsolatosak, a 4-ik és az 5-ik az érzelmekkel, kommunikációval és az adással-elfogadással foglalkozik, míg a 6-ik és 7-ik csakrák a spirituális dolgokra koncentrálódnak.